اطلاع رسانی

information science

ئكتر اندرياس فينگر ناگل، رئيس مجموعه نسخ خطي و كتب قديمي كتابخانه ملي اتريش در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار لیزنا بیان داشت: " بخش نسخ خطي و كتابخانه ملي اتريش دارای دو دپازتمان نسخ خطی و آثار قدیمی است.  آثار قدیمی مانند کتاب های قدیمی چاپی از قرن 15 تا قرن 19  می باشد که در  بخش آثار قدیمی قرار می گیرد.  دسترسی به نسخ خطی موجود در این بخش دارای سطوح دسترسی مختلف است. محققان با ارائه معرفی نامه به متن اصلی ان ها دسترسی دارند. اما برای توریست ها محدودیت های زیادی وجود دارد."

دکتر ناگل در ادامه افزود: "نسخه شناس معروف استاد حائری یکی از با ارزش ترین نسخه شناسان شرقی برای ما محسوب می شود و از اینکه حال ایشان رو به بهبودی است ابراز خوشحالی می کنم. سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از مهمترین عناصر حفظ و نگهداری و مرمت نسخ خطی ایرانی و شرقی محسوب می شوند و امیدوارم که با دیجیتالی کردن آن ها در حفظ بیشتر آن ها و به نوعی دسترس پذیری مطمئن تر آن ها گام بردارند و با ارئه سطوح مختلف دسترسی کاربران را در استفاده از آن ها آزاد گذارند."

رئيس مجموعه نسخ خطي و كتب قديمي كتابخانه ملي اتريش تصریح کرد: " وجود پایگاه تخصصی کتابداری و اطلاع رسانی ایران (لیزنا) بر رشد و به روز بودن این رشته دلالت می کند و ابراز امیدواری می کنم که به دروس نسخ خطی و آرشیو در ایران و در واحدهای دانشگاهی ارائه شده  اهمیت کافی داده شود.

ادامه مصاحبه را به نوشته من در لیزنا بخوانید.

+ نوشته شده در  Fri 15 Apr 2011ساعت 3:28 PM  توسط الهه حسینی   | 

دفتر سیاست فناوری اطلاعات (OITP) وابسته به انجمن کتابداری امریکا (ALA)  در حال فعالیت بر روی نمونه کارهای سواد دیجیتالی است و این اقدام ، به کتابخانه ها در حفظ اولین جایگاه آموزش سواد دیجیتالی کمک خواهد کرد.
در نشست زمستانی ALA ، جلسه ای با طیف وسیعی از اعضای گروه به منظور یادگیری بیشتر درباره تلاش های فعلی و کمک به اطلاع رسانی توسعه نمونه کارهای سواد دیجیتالی برگزار شد.

یکی از نتایج برگزاری این جلسه  تشکیل کمیته مشورتی OTIP  بود که به مسائل سواد دیجیتالی می پردازد و شامل نمایندگانی از بخش های ALA است.

ادامه آن را به ترجمه من در لیزنا بخوانید.

+ نوشته شده در  Mon 14 Feb 2011ساعت 11:23 AM  توسط الهه حسینی   | 

ه گزارش خبرنگار لیزنا، روز چهارشنبه مورخ 20 بهمن 1389 سمینار «جستجوی معنایی و کارگاه عملی RFID» توسط شرکت نرم افزار و سخت افزار ایران (نوسا) و با همکاری فرهنگستان هنر برگزار شد.

در ابتدای این همایش و از ساعت 8 تا 9:30 در کارگاه عملی RFID، به شرکت کنندگان در گروههای 15 نفره، توضیحاتی درباره کاربردهای مختلف این فناوری در میز امانت ، ایستگاه خودکار دریافت و بازگشت امانت، کنترل هوشمند ورود و خروج اسناد، قفسه خوانی و کنترل موجودی ارائه شد.

در این توضیحات خاطر نشان شد: "میز امانت شامل داده خوان RFID جهت اسناد، داده خوان کارت عضویت RFID و نرم افزار میز امانت مسئول کتابخانه مجهز به RFID است. ایستگاه خودکار دریافت و بازگشت امانت شامل ایستگاه خودکار امانت و نرم افزار ایستگاه خودکار امانت است و کنترل هوشمند ورود و خروج اسناد شامل گیت های حفاظتی و نرم افزار مدیریت  آن می باشد. قفسه خوانی و کنترل موجودی نیز شامل شلف خوان، کامپیوتر جیبی، نرم افزار کنترل موجودی و اتصال آن به رایانه جهت مقایسه با سیستم است."

ادامه آن را به نوشته من در لیزنا بخوانید.

+ نوشته شده در  Mon 14 Feb 2011ساعت 11:21 AM  توسط الهه حسینی   | 

در گفتگویی که با امیر رضا اصنافی عضو هیئت مدیراه انجمن کتابداری داشتم  درباره «استخدام رشته هایی غیر از کتابداری در نهاد کتابخانه های عمومی» بیان کرد:" به دلیل اینکه زیر ساخت های نهاد کتابخانه های عمومی با انجمن کتابداری ایران متفاوت است و انجمن کتابداری ایران انجمنی صنفی نیست  نمی تواند برای مطالبات صنفی کاری انجام دهد. استخدام در نهاد براساس سیاست هایی کلان و گسترده شکل می گیرد. انجمن کتابداری همان گونه که نمی تواند در انتخاب رئیس کتابخانه ملی دخالتی کند نمی تواند در امور استخدامی نهاد دخالتی داشته باشد."

عضو هیأت مدیره انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران تصریح کرد: " از سال 1387 کم کم ارتباطات بانهاد کتابخانه های عمومی نزدیک شد. اداره پژوهش های نهاد شکل گرفت که به لحاظ علمی موفق شدیم تفاهم نامه ای امضاء کنیم و همین قضیه منجر شد که  با دانشگاه الزهرا (س) همکاری کنند و همایش «کتابخانه های عمومی» برگزار شود.   از آن زمان به بعد تیم کتابداری با حضور فارغ التحصیلان  کارشناسی و کارشناسی ارشد در اداره پژوهش های نهاد در حال همکاری است."

وی افزود: " انجمن به لحاظ علمی رابطه ای قوی با نهاد دارد که حتی قرار است نشست مشترکی را با عنوان « نقش کتابداران در ترویج مطالعه در مدارس و کتابخانه های عمومی » برگزار نماید اما انجمن کتابداری تنها انجمنی علمی است و چون صنفی نیست نمی تواند در امور استخدام های نهاد دخالت کند."

+ نوشته شده در  Mon 14 Feb 2011ساعت 11:18 AM  توسط الهه حسینی   | 

کمیته فیاف (کمیته دسترسی آزاد به اطلاعات) ایفلا برای پذیرش 7عضو جدید به منظور تکمیل پست های مختلف در این کمیته، طی سالهای 2011 تا 2015، فراخوان کاندیداتوری اعلام کرده است.

اعضای شورای مرکزی سیاستی را اتخاذ کرده اند که برای تکمیل اعضا از هر کشور تنها یک نفر را انتخاب نمایند تا حضور گسترده جغرافیایی در کمیته حفظ گردد. اعضای برگزیده کسانی خواهند بود که علاقه و تجربه های قابل توجهی را در مشکلات و مسائل مرتبط داشته باشند.

در لیزنا بخوانید.

+ نوشته شده در  Thu 20 Jan 2011ساعت 2:35 PM  توسط الهه حسینی   | 

کتابخانه El Casero del Libro وابسته به شهرداری سانتیاگو (لیما، پرو) دومین جایزه رقابت ویوا لکچرا را در سال 2010 که توسط شورای ملی آموزش و پرورش (CNE) سازماندهی شده است ، بدست آورد.

شورای ملی آموزش و پرورش و فدراسیون قاره ای بانکو و گروه سانیلانا ، درسال 2010 اولین جایزه ویوالکچرا را به برندگانش اعطا نمودند. جایزه مذکور ترویج خواندن در پرو را به رسمیت می شناسد و به طور کلی در تلاش برای ایجاد انگیزه در مؤسسات، مدارس و جامعه به منظور شرکت در فعالیت های خواندن است.

 

ادامه را در لیزنا بخوانید.

+ نوشته شده در  Fri 14 Jan 2011ساعت 6:58 PM  توسط الهه حسینی   | 

شماره اول از جلد هفتادو دوم نشریه انگلیسی زبان کتابخانه های دانشگاهی و تحقیقاتی «(College & Research Libraries (C&RL» در ژانویه 2011 در پنج بخش منتشر شده است. عناوین منتشر شده در «بخش اصلی» عبارتند از:
 • پازل برنامه ریزی استراتژیک کتابخانه دانشگاهی: قراردن قطعات کنار یکدیگر
 • نشست متخصصان مرجع و دانشجویان ESL: چالش های فرهنگی
 • از دوست یابی تا پژوهش: استفاده از فیس بوک به عنوان ابزار یادگیری
 • ده گام ساده برای ایجاد و مدیریت هویت حرفه ای آنلاین: چگونه از اوراق بهادار و پروفایل معرفی استفاده شود؟
 • کاندیدهای انجمن کتابخانه های تحقیقاتی و  دانشگاهی برای سال 2011: نگاهی به افرادی که در حال فعالیت در این زمینه هستند .

در لیزنا بخوانید.

+ نوشته شده در  Wed 12 Jan 2011ساعت 1:59 PM  توسط الهه حسینی   | 

انجمن کتابخانه های آموزشگاهی و تحقیقاتی (ACRL) کتاب «مجموعه سازی در یک محیط درحال تغییر: خط مشی ها و سازماندهی برای کتابخانه های دانشگاهی» را به چاپ رسانده که  توسط سوزان کی. کلمنت و جنیفر ام. فوی نگارش شده است.

کتاب مذکور، مجموعه سازی و مدیریت خط مشی ها و سیاست گذاری ها را برای کتابخانه های دانشگاهی تشریح می کند. نویسندگان کتاب، برای هر عنصر موجود در خط مشی مجموعه سازی مثال هایی را از زبان خط مشی سنتی به همراه بررسی منحصر به فرد زبان استراتژیک و اندیشه ای آینده گرا، مطرح کرده اند.

در لیزنا بخوانید.

+ نوشته شده در  Tue 11 Jan 2011ساعت 1:0 PM  توسط الهه حسینی   | 

دکتر باربارا بی. تیلت، رئیس بخش خط مشی ها و استانداردهای کتابخانه کنگره امریکا، با اعلام این اخبار به لیزنا گفت: "کتابخانه کنگره چند پروژه بزرگ را به منظور به روزرسانی در زمینه های  گوناگون پشت سر نهاده است. به روز رسانی سرعنوان موضوعی  در نقاط دسترسی «آشپزی: Cookery»، به روز رسانی واژگان و مستندات، به روز رسانی فرم/شکل، مستندسازی رکوردهای سرعنوان موضوعی (LCSH) ، میزکار (دسکتاپ) فهرستنویس و رده بندی وب از آن جمله اند."

دکتر تیلت درباره به روز رسانی سرعنوان موضوعی در نقاط دسترسی  «آشپزی: Cookery» بیان کرد: " در بزرگترین پروژه ای که کتابخانه کنگره تا به حال برای تغییرات واژگان خاص سرعنوان موضوعی کنگره (LCSH) در سال 2010 به عهده گرفته است، بخش سیاست ها و استانداردهای کتابخانه کنگره (PSD) سرعنوان «Cookery» را به «Cooking» تغییر داد و اصطلاح «Cookbooks: کتاب های آشپزی» را معرفی کرد. برای انجام تغییرات مذکور، 788 طرح پیشنهادی برای سرعنوانهای حذف شده، جدید یا تغییر یافته لازم داشتیم. تقریبا 100 هزار  رکوردهای کتابشناختی وابسته برای اعمال تغییرات در نقاط دسترسی موضوعی مورد نیاز بود که بیش از 40 هزار مورد از آن ها تا انتهای ماه سپتامبر تجدید نظر و بررسی شد."

ادامه را در لیزنا بخوانید.

+ نوشته شده در  Fri 7 Jan 2011ساعت 2:46 PM  توسط الهه حسینی   | 

پروژه Memento، به رهبری محققان در آزمایشگاه ملی لوس آلاموس و دانشگاه الد دومینون برنده جایزه حفاظت دیجیتال سال 2010 شده است. جایزه مذکور مربوط به بالاترین استانداردها در زمینه حفاظت دیجیتالی است که توسط سر پائول مک کارتنی پشتیبانی شده است.

با توجه به اینکه اطلاعات موجود در وب پویا است و هر روز و یا حتی هر ثانیه در حال تغییر است. زمانی که یک کاربر سایتی را بازدید می کند، به طور خودکار جدید ترین صفحه محتوایی را مشاهده می کند و هیچ راه ساده و مشخصی برای پیدا کردن اطلاعات قدیمی تر نیست . علیرغم اینکه آن ها به طور رو به گسترشی از نظر فرهنگ مستند سازی مهم هستند تا این اواخر هیچ راه ساده ای برای پیگیری نسخه های اولیه اطلاعات وب سایت ها  وجود نداشته است.

ادامه خبر را در لیزنا بخوانید.

+ نوشته شده در  Tue 4 Jan 2011ساعت 6:6 PM  توسط الهه حسینی   | 

هفتمین کنفرانس بین المللی وب سنجی، اطلاع سنجی و علم سنجی (WIS) و دوازدهمین کنفرانس کولنت در 20-23 سپتامبر 2011 (29 شهریور تا 1 مهر 1390) در دانشگاه بیلگی استانبول واقع در ترکیه برگزار خواهد شد.

تمرکز اصلی کنفرانس مذکور در ابعاد کیفی علوم، همکاری و ارتباط در علوم وتکنولوژی، سیاست علوم، ترکیب و ادغام رویکردهای کمی و کیفی در مطالعه شیوه های علمی است.  کنفرانس با هدف کمک به دانش آگاهانه و  مبتنی بر شواهد  درباره پژوهش های علم و شیوه هایی که به نوبه خود ممکن است بیشترین ورودی را به پژوهش های ملی، بین المللی، منطقه ای ، سازمانی و سیاست ایجاد نوآوری فراهم کند، برگزار خواهد شد.

محوهای همایش را به نوشته من در لیزنا بخوانید.

+ نوشته شده در  Mon 27 Dec 2010ساعت 9:16 AM  توسط الهه حسینی   | 

دوازدهمین شماره از جلد شصت و یکم نشریه انگلیسی زبان «انجمن امریکایی تکنولوژی و علوم اطلاع رسانی (JASIS &T)» در ماه دسامبر 2010 در سه بخش «مقالات»، «ارتباط کوتاه» و «نقد و بررسی کتب» منتشر شده است.

عناوین مقالات منتشر شده به شرح زیر است:

 • آخرین اما نه کم اهمیت ترین: تأثیرات موقعیتی اضافی بر استناد و خواندن در arXiv
 •  تحلیل هم استنادی، جفت کتابشناختی و استناد مستقیم: کدام رویکرد استناد نشان دهنده با دقت ترین نقطه مقابل پژوهش است؟
 • مقایسه ای از دو تکنیک بر ای تهیه نقشه های کتاب سنجی: مقیاس چند بعدی و VOS
 • توزیع قانون قدرت در علم اطلاعات: ایجاد مثالی برای مخزن لگاریتمی
 • اثر ساختار پوشه بر مرور فایل شخصی
 • ملزومات و استفاده از اطلاعات در خدمت یک کار طراحی و مهندسی مجدد: مطالعات موردی از صنعت هوا و فضا
 • اثر املای نگارش و آشنایی با سیستم بازیابی بر رفتار جستجو در فهرست های دسترسی عمومی آنلاین: مطالعه روش های آمیخته

ادامه را در لیزنا بخوانید.

+ نوشته شده در  Fri 24 Dec 2010ساعت 9:55 AM  توسط الهه حسینی   | 

«توسعه روابط استراتژیک، همکاری ها و افزایش سرمایه گذاری به منظور ایجاد برنامه های موفق در انجمن های کتابداری» موضوع اصلی مورد بحث در کارگاه مشترک ایفلا  و انجمن کتابداری روسیه (RLA) بود.

هدف از برگزاری این کارگاه، بهبود مهارت های تخصصی و یادگیری برای توسعه همکاری های استراتژیک بود. 15 کتابدار و کارمند از سراسر روسیه در این کارگاه شرکت داشتند که توسط مایکل هنری عضو هیأت مدیره ایفلا پشتیبانی شده بود.

ادامه آن را در لیزنا بخوانید.

+ نوشته شده در  Wed 22 Dec 2010ساعت 11:37 AM  توسط الهه حسینی   | 

از این پس کاربران می توانند از طریق آیفون ها و آی پد هایشان  مقالات داوری شده نشریات و بخش های کتاب را در  پلتفرم های سایورس ساینس دایرکت و سایورس اسکوپوس جستجو و دانلود نمایند.

برای استفاده از این امکان، نیاز به نصب نرم افزاری است که از طریق پلتفرم سایورس در دسترس است و کاربران می توانند پس از نصب آن، از امکانات شخصی سازی محتوا ، اشتراک و خدمات آگاهی رسانی جاری و هوشمند به منظور آگاهی از مقالات جدید استفاده نمایند. 

ادامه آن را  در لیزنا بخوانید.

+ نوشته شده در  Sat 18 Dec 2010ساعت 6:25 PM  توسط الهه حسینی   | 

 ریموند، سخنگوی کتابخانه کنگره در 3 دسامبر 2010 اعلام نمود که به دلیل قانون لازم الاجرای فدرال به منظور جلوگیری از دسترسی به اطلاعات غیرمستند، کتابخانه کنگره، دسترسی کاربران به سایت ویکی لیکس را از طریق کامپیوتر های اتاق مطالعه شان مسدود کرده است. پس از اعلام و انتشار این بیانیه واکنش های مختلفی پدیدار شد. 

پاملا سی. سیوینگ، کتابدار پزشکی در مؤسسه ملی سلامت بتثلا در مری لند در گروه بحث انجمن کتابداری امریکا (ALA) این موضوع را مطرح نمود. وی در بیاناتش اظهار کرد: " دسترسی به سایت ویکی لیکس و منابع آن نه تنها از کامپیوتر های کتابخانه کنگره بلکه از هر وسیله دیگری نظیر تلفن های همراه هوشمند در آن مکان مسدود است."

پس از یک هفته از بیانات سخنگوی کتابخانه کنگره 152 نفر به آن واکنش نشان دادند و بیشتر نظردهندگان کتابداران بودند. تعدادی از آنها، اقدام کتابخانه کنگره به عدم دسترسی به اطلاعات را محکوم کردند. 

در لیزنا بخوانید.

+ نوشته شده در  Sat 18 Dec 2010ساعت 1:0 PM  توسط الهه حسینی   | 

هفتاد و هفتمین کنفرانس عمومی ایفلا (فدراسيون بين‌المللي انجمن‌ها و مؤسسات كتابداري) در سال 2011 از 13-18 آگوست (22-27 مرداد 1390) با موضوع «کتابخانه ها فراتر از کتابخانه: یکپارچگی ، نوآوری و اطلاعات برای همه »، در «سن خوان» پایتخت «پورتوریکو» در ایالات متحده برگزار خواهد شد.

بخش کتابخانه ها برای کودکان و نوجوانان ایفلا برای کنفرانس مذکور فراخوان مقاله داده است. موضوع اصلی آن «آیا ما می توانیم خودمان را با تغییرات وفق دهیم یا کودکان معلمان ما هستند؟" ، می باشد.

امروزه بیشتر کتابخانه های سنتی کودکان تحت فشار هستند. کودکان نیز شیوه های جدید خواندن را تجربه می کنند. عادت های رسانه ای در حال تغییر سریع و نیز فرهنگ ها و سبک های بازی گوناگون به این معناست که کتابخانه های کودکان به اقداماتی نیاز دارند که مطمئن شوند که همچنان در زندگی کودکانی که به آن ها خدمت می کنند، مرتبط باقی می مانند. چنانکه گزارش دانمارکی سال 2008 که تأکید نمود: "کتابخانه به عنوان یکی از مهم ترین  منابع فرهنگی برای کودکان در جوامع محلی باقی می ماند اما اگر می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که کتابخانه موقعیتش را به عنوان یک مؤسسه فرهنگی مرکزی برای کودکان تقویت می کند باید بدانیم که  تغییرات بنیادی نیز ضروری هستند. "

محورهای همایش را به نوشته من در لیزنا بخوانید.

+ نوشته شده در  Thu 9 Dec 2010ساعت 7:47 PM  توسط الهه حسینی   | 

به گزارش خبرنگار لیزنا،  کتابخانه ملی کشور کره، تحت حمایت وزارت فرهنگ، ورزش و گردشگری جمهوری کره اقدام به دایر نمودن اتاق کره با عنوان «دریچه ای رو به سوی کره (Window of Korea)» در سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران نموده است.

بر اساس این گزارش، مراسم افتتاحیه «اتاق کره جنوبی» در کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران مورخ 16 آذر 1389 آغاز شد.

«اتاق کره» در واقع مکانی است  که با فراهم آوردن کتب و امکانات چند رسانه ای کره ای در موضوعاتی نظیر انسان شناسی، فرهنگ ها، زبان کره ای، سیاسی، اجتماعی، اقتصاد، فن آوری، علوم طبیعی، امور خانواده، مسافرت، کودکان، تاریخ، هنر و... زمینه را برای علاقه مندان به کره جهت آشنایی با فرهنگ کره و آموختن زبان کره ای به آسانی فراهم می آورد.

ادامه آن را به نوشته من در لیزنا بخوانید.

+ نوشته شده در  Thu 9 Dec 2010ساعت 7:44 PM  توسط الهه حسینی   | 

دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید دستور داده است که سازمان های فدرال در مجموع و هر یک از کارمندان فدرال و کارفرمایان به صورت فردی موظف به حفاظت از  اطلاعات رده بندی شده طبق همه قوانین قابل اجرا و نیز حفاظت از یکپارچگی سیستم های فناوری اطلاعات دولتی هستند.

بنابراین کتابخانه کنگره  بیانیه ذیل را برای پاسخگویی به کاربران و گزارشگران در اعتراض به این مسدود سازی تهیه کرده است:

" کتابخانه تصمیم گرفته است که سایت ویکی لیکس را به دلیل قانون لازم الاجرای سازمان فدرال به منظور حفاظت از اطلاعات رده بندی شده مسدود کند. آشکارسازی  غیر مجازاسناد رده بندی شده، وضعیت رده بندی شده اسناد را تغییر نمی دهد ولی به طور خودکار عدم رده بندی اسناد را منجر می شود."

ادامه آن را به نوشته من در لیزنا بخوانید.

+ نوشته شده در  Sun 5 Dec 2010ساعت 8:8 PM  توسط الهه حسینی   | 

نشریه کتابخانه های امریکایی (American Libraries) که وابسته به انجمن کتابداری امریکا (ALA) است در حال پذیرش آثار ارسالی برای نمایشگاه سالانه طراحی کتابخانه در سال 2011 است.

موضوع نمایشگاه امسال  «بازسازی یا توسعه همه انواع کتابخانه ها» است و کاربردهای بصری، داستان های جالب در همه انواع کتابخانه ها محور اصلی پذیرش آثار است. کیفیت عکس های ارسالی و توضیحات پروژه از مهم ترین بخش های فرم ارسال می باشند. 

همانند سال های پیشین، مدل های طراحی پیشنهادی ابتدا به صورت آنلاین در شماره آوریل 2011 نشریه و سپس در ضمیمه دیجیتالی فصل بهار نشریه نیز منتشر خواهد شد.

ادامه آن را به نوشته من در لیزنا بخوانید.

+ نوشته شده در  Sun 5 Dec 2010ساعت 8:7 PM  توسط الهه حسینی   | 

هدف از انجام این پروژه  تهیه منابع دیجیتالی برای بخش مرجع و پژوهش آسیای جنوبی به پژوهشگران، مقامات دولتی و رهبران تجاری و دیگر کاربران است.

شرکت کنندگان در پروژه مذکور شامل دانشگاه های مهم امریکا، مرکز کتابخانه های تحقیقاتی، پروژه میکروفیلم آسیای جنوبی، کمیته مستندسازی و کتابخانه های آسیای جنوبی، انجمن مطالعات آسیایی کتابخانه کنگره، انجمن آسیا، کتابخانه بریتانیا، دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کمبریج، موزهی(MOZHI) در هند، سانداریا ویگنان کندرام  (Sundarayya Vignana Kendram) در هند، مادان پوراسکار پوستاکالایا (Madan Puraskar Pustakalaya) در نپال و دیگر مؤسسات در آسیای جنوبی است.

در لیزنا بخوانید.

+ نوشته شده در  Fri 3 Dec 2010ساعت 6:25 PM  توسط الهه حسینی   | 

شرکت کتابخانه (The Library Corporation) در امریکا رابط کاربر جستجوی فهرست کتابخانه ای موبایل LS2  را طراحی نموده است.

رابط کاربری که به افراد اجازه می دهد از هر مکانی با موبایل یا سرویس اینترنت وای.فای به کتابخانه های عمومی یا آموزشگاهی مورد نظرشان متصل شوند و تمام فهرست یک کتابخانه را مورد جستجو قرار دهند و عناوین مورد نظر خود را رزرو نمایند تا در زمانی مناسب تر آن را به امانت بگیرند.

علاوه براین، کاربران می توانند میزان امانات و رزروهای موجود در حساب کاربری خود را کنترل نمایند و موجودی های عناوین رزرو شده قبلی را لغو کنند.

در لیزنا بخوانید.

+ نوشته شده در  Thu 2 Dec 2010ساعت 11:13 AM  توسط الهه حسینی   | 

چهاردهمین کنفرانس بین المللی نظام های اطلاعاتی کسب و کار (BIS) که توسط دانشگاه اقتصاد پوزنان در لهستان سازماندهی شده است، 15-17 ژوئن 2011 (25-27 خرداد 1389) برگزار خواهد شد.

زمینه موضوعی کنفرانس «حرکت به سوی کاربردهای تجاری انعطاف پذیر، شخصی سازی شده و انطباقی» است.  کنفرانس مذکور از محققان و شرکت کنندگان دعوت به عمل می آورد تا نتایج آخرین تحقیقاتشان را که مرتبط با نظام های اطلاعاتی تجاری است  و نیز مقالاتی که پروژه های صنعتی IT را گزارش می کنند را از این طریق به اشتراک گذارند.

محورهای موضوعی همایش عبارت است از:

در لیزنا بخوانید.

+ نوشته شده در  Thu 2 Dec 2010ساعت 10:50 AM  توسط الهه حسینی   | 

روزنامه «نیویورک تایمز»  اعلام کرد که در نتیجه رشد فروش کتابهای الکترونیکی و تأثیر منابع دیجیتال بر بازار نشر،  لیست بهترین فروشندگان کتاب های الکترونیکی داستانی و غیر داستانی را اوایل سال آینده منتشر خواهد ساخت. فهرست مذکور شامل اطلاعات هفتگی ناشران، فروشندگان زنجیره ای کتاب، فروشندگان مستقل و خرده فروشان آنلاین است.

از سال 1935، این روزنامه فهرست های بهترین فروشندگان را  با توجه خاصی به صنعت استاندارد منتشر ساخته است. فهرست های بهترین فروشندگان همچنین توسط پابلشرز ویکلی (Publishers Weekly) -یک ناشر تجاری- و روزنامه هایی مانند لس آنجلس تایمز (Los Angeles Times) و یو اِس اِی تودی (USA Today) منتشر می شود.

جنت الدر، ویراستار مطالعات خبری و تحلیل انتخابات تایمز گفت: "روزنامه «نیویورک تایمز»، حدود  2 سال برای ایجاد سیستمی به منظور پیگیری پروژه مذکور وقت صرف کرده است. ما از زمان پیدایش کتاب الکترونیکی بر روی این پروژه تمرکز نموده ایم. واضح بود که کتاب های الکترونیکی سهم وسیعی از فروش کل را به خود اختصاص می دهند. از این طریق قادر هستیم که به خوانندگان خود بگوئیم کدام عناوین در صدر فروش منابع بودند و میزان تناسب آن ها با فروش نسخه چاپی آنها به چه میزان است."

در لیزنا بخوانید.

+ نوشته شده در  Wed 1 Dec 2010ساعت 3:22 PM  توسط الهه حسینی   | 

سمینار بین المللی «پیام کتاب قدیمی در محیط اطلاعاتی جدید» از 18-19 مارس 2011 (27-28 اسفند 1389) در کنار نمایشگاه بین المللی کتاب پاریس برگزار خواهد شد. برگزار کننده این سمینار گروه روابط بین الملل انجمن کتابخانه تحقیقاتی فنلاندی است. مخاطبان اصلی این سمینار بین المللی، کتابداران، آرشیویست ها، دانشجویان علوم اطلاع رسانی، ناشران، مورخان کتابخانه و کتاب و مورخان فرهنگ و هنر می باشند. زبان اصلی سمینار نیز انگلیسی است.

اهداف از برگزاری این سمینار بین المللی به شرح ذیل بیان شده است:

ادامه آن را به نوشته من در لیزنا بخوانید.

+ نوشته شده در  Sun 28 Nov 2010ساعت 2:3 PM  توسط الهه حسینی   | 

جایزه «درک دِ سولا پرایس» نخستین جایزه برتر بین المللی درحوزه علم سنجی، به فردی اعطا می گردد که دستاوردهای تأیید شده و ویژه ای را در زمینه مطالعات کیفی علوم و کاربردهای آن داشته باشد.

جایزه مذکور در سال 1984 توسط  تیبور براون و ناشر نشریه ساینتومتریکس (Scientometrics) بنا نهاده شده تا یاد و خاطره  « درک جان دِ سولا پرایس» یکی از بنیانگذاران علم سنجی، زنده نگاه داشته شود. 

 از سال 1984 تا 2010، جایزه مذکور 15 بار به برگزیدگان آن اعطا شده و توسط ناشر نشریه Scientometrics حمایت شده است. جایزه مذکور ارزش مادی ندارد و شامل یک مدال برنز درک پرایس (DPMA) و لوح یادبود است و در یکی از کنفرانس های مرتبط با موضوع  علم سنجی در سال 2011 اعطا می گردد. 

ادامه آن را به نوشته من در لیزنا بخوانید.

+ نوشته شده در  Sun 28 Nov 2010ساعت 2:1 PM  توسط الهه حسینی   | 

پروژه تحقیقاتی سیستم های کتابخانه ای و آرشیوی دیجیتال ماندگار (PEDALS) اخیرا یک نرم افزار منبع باز را ایجاد کرده است که ایمیل و پیوست های آن را از فایل های پوشه های شخصی برنامه مایکروسافت اوت لوک استخراج نموده و پیام ها را به فرمت XML تبدیل می کند.

این ابزار PEDALS از طریق  آدرس http://sourceforge.net/projects/pedalsemailextr  در دسترس است. یک فایل از پوشه های شخصی اوت لوک را خواهد گرفت، پیام ها و پیوست های آن ها را استخراج می کند و ساختار پوشه را در فایل نگهداری می کند.

از مزیت های استخراج ایمیل در ابزار ،PEDALS در بین نرم افزارهای اوت لوک منبع باز و تجاری مشابه، سرعت آن است، همچنین محدودیتی برای تعداد پیام ها نیست و وارد کردن فایل های شخصی قبلی به اوت لوک آزاد است.

ادامه آن را به نوشته من در لیزنا بخوانید.

+ نوشته شده در  Sun 28 Nov 2010ساعت 2:0 PM  توسط الهه حسینی   | 

مرکز کتابخانه کامپیوتری پیوسته (OCLC) در 17 نوامبر 2010 (26 آبان 1389) اعلام کرد که کتابخانه بریتانیا، 12 میلیون رکورد را به فهرستگان جهانی Worldcat اضافه نموده است.

در نتیجه تلاش و مشارکت دوجانبه کارکنان OCLC و کتابخانه بریتانیا، فرآیند افزودن رکوردهای اطلاعاتی به فهرستگان جهانی Worldcat در طول یک پروژه چهار ماهه و به منظور بهره وری محققان سراسر جهان از منابع اطلاعاتی انجام شده است.

بر اساس معرفی کتابخانه بریتانیا، Worlcat بزرگترین منبع آنلاین برای یافتن منابع کتابخانه ای، و پایگاه رو به رشدی است که تمام موجودی جهان را به نمایش می گذارد و پشتیبانی از خدمات هسته و اساسی شامل به اشتراک گذاری منابع و خدمات تحویل مدرک را در اهداف خود دنبال می کند.

ادامه را به نوشته من در لیزنا بخوانید.

+ نوشته شده در  Thu 25 Nov 2010ساعت 5:12 PM  توسط الهه حسینی   | 

کمیته جایزه نانسی بی. السون، در حال حاضر در حال پذیرش نامزد برای جایزه سال 2011 می باشد. جایزه مذکور به کتابداری اهدا می شود که  سهم ویژه ای را در توسعه و ارتقای درک فهرست نویسی دیداری – شنیداری داشته باشد. کمیته نامبرده در تلاش است که از بین نامزدها این کتابدار را برگزیند و از وی تجلیل نماید. این موضوع در جلسه زمستانی هیأت اجرایی انجمن کتابداری امریکا (ALA) تصویب شده بود.

شرایط لازم برای نامزد معرفی شده به شرح ذیل است:

نامزدهای معرفی شده ممکن است از اعضای سازمان فهرست نویسان دیداری – شنیداری آنلاین (OLAC) باشند اما عضویت در این سازمان ضروری نیست. نامزد معرفی شده باید دارای یک بیانیه باشد که صلاحیت کتابدار کاندیدا شده را تأیید کند. کاندیدای معرفی شده باید بیانیه خود را  تا 15 دسامبر 2010 (24 آذر 1389) به آدرس پست الکترونیکی Ploghry@nd.edu ارسال نماید.

ادامه آن را به نوشته من در لیزنا بخوانید.

+ نوشته شده در  Thu 25 Nov 2010ساعت 12:48 PM  توسط الهه حسینی   | 

شرکت تامسون رویترز در 21 نوامبر 2010 (30 آبان 1389)، نرم افزار اندنوت تحت وب (EndnoteWeb) و ریسرچر آی.دی (ResearcherID) را ارتقاء داده است.

پس از این ارتقاء، کاربران می توانند با وارد شدن به سیستم اندنوت تحت وب خود به ویژگی های جدید ذیل دسترسی داشته باشند:

 • مدل ششم شیوه منابع نویسی APA را به طور کامل مشاهده نمایند.
 • اطلاعات کتابشناختی را  فوری به مایکروسافت ورد 2010 (32 بیتی) منتقل نمایند.
 • منابع تحت وب اندنوت را از طریق موبایل جستجو کنند.
 • اندنوت تحت وب را به زبان آلمانی نیز مشاهده نمایند.

از طرفی دیگر، کاربران می توانند ازنرم افزار اندنوت و اندنوت تحت وب استفاده نمایند تا فهرست انتشارات شخصی خود را در ResearcherID مدیریت کنند. ResearcherID یک انجمن رایگان از نویسندگان است که کاربران می توانند پروفایل خود را ایجاد نموده تا شناسایی اشتباه نویسنده را حذف کنند و با جستجو در آن همکاران دیگر را بیابند.

ادامه ویژگی های آن را به ترجمه من در لیزنا بخوانید.

+ نوشته شده در  Wed 24 Nov 2010ساعت 3:17 PM  توسط الهه حسینی   | 

ایفلا، وب سایت جدید خود را برای کنگره جهانی کتابداری و اطلاع رسانی راه اندازی کرده است.

ایجاد وب سایتی جدا از وب سایت اصلی به کاربران اجازه می دهد که با انعطافی بیشتر با ساختار طراحی شده کار کنند و اطلاعات ارائه شده تجهیزات و فرمت های خروجی گوناگونی دارد.

کنگره جهانی کتابداری و اطلاع رسانی ایفلا، یک شاخص بین المللی و رویدادی تجاری و حرفه ای برای بخش خدمات کتابداری و اطلاع رسانی است. که 3500 شرکت کننده از 120 کشور مختلف را گردهم می آورد و با تنظیم فهرستی بین المللی فرصت هایی را به منظور توسعه شبکه و حرفه برای همه نمایندگان ارائه می دهد.

ادامه آن را به نوشته من در لیزنا بخوانید.

+ نوشته شده در  Wed 24 Nov 2010ساعت 1:2 PM  توسط الهه حسینی   | 

مطالب قدیمی‌تر